Embargo Rosji a wzrost eksportu na daleki wschód

Embargo Rosji a wzrost eksportu na daleki wschód

Embargo Rosji a wzrost eksportu na daleki wschód

Embargo Rosji a zwiększenie eksportu do dalekiego wschodu

Kiedy w połowie roku 2014 Rosja zdecydowała o wprowadzeniu embarga na żywność która pochodziła z terenu Unii Europejskiej, wszyscy się spodziewali, że może to wprowadzić spore zamieszanie wśród większości krajowych producentów produktów żywnościowych. Rosyjski rynek charakteryzował się dużą chłonnością, mógł przyjąć ogromną ilość owoców, warzyw i innych płodów rolnych i spora część rolników na nim oparła swoje działania biznesowe. Jak się nagle okazało, było to ryzykowne rozwiązanie, gdyż wystarczyła jedna decyzja Rosjan, żeby stanęło wszystko pod ogromnym znakiem zapytania. Lecz rodzimi producenci żywności bardzo szybko pozbyli się szoku, jaki zafundowały władze Rosji i zaczęło się szybkie poszukiwanie nowych rynków zbytu.
Przed tym wydarzeniem, kiedy Rosja kupowała bardzo dużą ilość jabłek z naszych sadów nikt się tym nie przejmował, jeżeli i tak wszystko można było sprzedać. Po wprowadzeniu embarga nagle okazało się to konieczne, i jednak sporo do dnia dzisiejszego udało się już zrobić w tym temacie.

Jednym z podstawowych kierunków, które wytyczono nowych potencjalnych odbiorców, stał się Daleki Wschód. Państwa z tamtego rejonu mają duży potencjał zakupowy, jednak nie oznacza to bynajmniej, że kupią wszystko, co dostaną w ofercie. Jest całkowicie odwrotnie, mieszkańcy ich są coraz bardziej świadomymi konsumentami, i wymagają też dobrych jakościowo towarów. Producenci z naszego kraju coraz częściej zaczynają spełniać warunki, i w związku z tym mogą coraz więcej wysyłać na eksport. Na przykład 1 sierpnia zniesiono długoletnie embargo obejmujące eksport naszej wołowiny na japoński rynek. Wielu ludzi jest zdania, że może to być doskonałym punktem wyjścia do rozszerzenia eksportu również o kilka innych grup produktów. Dużo promocyjnych działań prowadzi się też w Chinach, najliczniejszym kraju na świecie. Wprawdzie negocjacje z chińskimi odbiorcami są trudne i długotrwałe, to jednak coraz częściej doceniają oni jakość produkowanej u nas żywności. Jeżeli sytuacja będzie się rozwijać tak jak do tej pory, to eksport do Chin powinien w szybkim tempie rosnąć.

Comments are Closed on this Post

Embargo Rosji a wzrost eksportu na daleki wschód