Największy kontenerowiec w dziejach portu Gdynia

Największy kontenerowiec w dziejach portu Gdynia

05 czerwca 2015 roku rankiem do nabrzeża BCT zacumował MSC Charleston – największy kontenerowiec w przeszłości gdyńskiego portu. Tyczący powyżej 320 metrów statek jest równocześnie najdłuższym statkiem jaki do tej pory rozładowywano w Gdyni.

MSC Charleston wykonany został w 2006 w koreańskiej stoczni Hanjin Heavy Industries ma kubaturę prawie 8100 TEU (jednostka ekwiwalentna kubatury kontenera o długości 20 stóp) – dla porównania, wcześniejszy rekordzista, podobnie ładowany w BCT, MSC Krystal miał pojemność 5 762 TEU. Jednocześnie, statek o rozciągłości 324m i szerokości 42 jest najdłuższym i jednym z najogromniejszych, które do tej pory odwiedziły Gdynię.

MSC Charleston przybył do Gdyni z Kłajpedy na Litwie i pozostanie w porcie przez mniej więcej dobę. W tym czasie przemieszczonych zostanie ok. 1,5 tys. kontenerów a statek wyruszy w kolejny rejs do Antwerpii w Belgii.

Odwiedziny tak znaczącego kontenerowca to kolejny dowód na to, że wbrew wahań rynkowych bezustannie istnieje zapotrzebowanie na obsługę w Gdyni kontenerowców pełnomorskich – mówił Krzysztof Szymborski, prezes BCT Gdynia. Największy kontenerowiec w dziejach portu Gdynia

Przewidywane na kolejne lata przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia rozbudowa obrotnicy portowej oraz zwiększenie głębokości kanału portowego do 15,5 m pozwoli to na obsługiwanie statków o objętości do 12-13 tys. TEU – a więc takich, jakie ustanawiają trzon współczesnej floty kontenerowców pełnomorskich.

Bałtycki Terminal Kontenerowy z siedzibą w Porcie Gdynia, uruchomił obsługę kontenerów w 1979 roku. Jest nie jednym z najogromniejszych terminali w regionie Bałtyku i drugim, co do wielkości terminalem kontenerowym w naszym kraju. Sprywatyzowany został w 2003 roku. Rekord w przeładunkach odnotowano w 2007 roku, kiedy obroty BCT wyniosły 493 860 TEU. Jednoroczne możliwości przeładunkowe sięgają 750 000 TEU, a potencjalna zdolność przeładunkowa wynosi 1,2 mln TEU. Przedsiębiorstwo zatrudnia teraz 300 pracowników i monitoruje 23% polskiego rynku przeładunków kontenerowych. Spółka jest w dobrej kondycji finansowej, jest też znaczącym i poważanym pracodawcą w Gdyni i Trójmieście. BCT ustanawia korporacyjny, portowy „benchmark” w zarządzaniu terminalem oraz w kanonie proponowanych usług. BCT obsługuje stanowczą większą część frachtów skonteneryzowanych w relacjach morskich w kraju.

źródło BCT

Comments are Closed on this Post

Największy kontenerowiec w dziejach portu Gdynia